Advertisement

Undefeated Chatfield earns top seed in 1AA west softball

May 22, 2017 09:57 PM

Section 1A and 1AA East softball brackets have been released.

SECTION 1A

Advertisement

FIRST ROUND (Single-elimination, all games are Monday, May 22nd at 5 p.m.)

East Subsection

(8) Rushford-Peterson vs. (1) Randolph

(5) Lewiston-Altura vs. (4) Mabel-Canton

*Winners of each game face each other in the Section 1A Quarterfinals

(7) Houston vs. (2) Wabasha-Kellogg

(6) Southland vs. (3) Goodhue

*Winners of each game face each other in the Section 1A Quarterfinals

West Subsection

(8) Alden-Conger vs. (1) Hayfield

(5) United South Central vs. (4) J-W-P

*Winners of each game face each other in the Section 1A Quarterfinals

(7) Glenville-Emmons vs. (2) Bethlehem Academy

(6) Lyle/Pacelli vs. (3) Blooming Prairie

*Winners of each game face each other in the Section 1A Quarterfinals

*After 1st round is concluded, the remainder of the Section 1A playoffs is double-elimination format

*Section 1A Quarterfinals: Wednesday, May 24th at 5 p.m. at high seed

*Section 1A Semifinals, Championship  at Wabasha-Kellogg and Austin Todd Park. Specific times and locations to be determined.

SECTION 1AA

FIRST ROUND (Single-elimination, all games are Monday, May 22nd at 5 p.m.)

East Subsection

(8) Fillmore Central/Lanesboro vs. (1) Chatfield

(5) Caledonia/Spring Grove vs. (4) St. Charles

*Winners of each game face each other in the Section 1A A Quarterfinals

(7) Lake City vs. (2) Winona Cotter

(6) La Crescent vs. (3) P-E-M

*Winners of each game face each other in the Section 1AA Quarterfinals

West Subsection

(1)Rochester Lourdes (BYE)

(5) Dover-Eyota vs. (4) Pine Island

*Winners of Dover-Eyota/Pine Island faces Lourdes in the Section 1AA Quarterfinals

(7) Cannon Falls vs. (2) Zumbrota-Mazeppa

(6) Triton vs. (3) GMLOK

*Winners of each game face each other in the Section 1AA Quarterfinals

*After 1st round is concluded, the remainder of the Section 1AA playoffs is double-elimination format

*Section 1AA Quarterfinals: Wednesday, May 24th at 5 p.m. at high seed

*Section 1AA Semifinals, Championship  at Cannon Falls, Chatfield. Specific times and locations to be determined.

SECTION 1AAA

QUARTERFINALS (Double-elimination, all games are Tuesday, May 23rd at 4 p.m.)

(8) Red Wing vs. (1) Winona

(5) Austin vs. (4) Kasson-Mantorville 

*Winners of each game face each other in the Section 1AAA Semifinals on Thursday, May 25th at Todd Park (Austin)

(7) Albert Lea vs. (2) Stewartville

(6) Byron vs. (3) Northfield

*Winners of each game face each other in the Section 1AAA Semifinals on Thursday, May 25th at Todd Park (Austin)

*Section 1AAA Semifinals, Championship  at Todd Park (Austin). Specific times and dates to be determined.

SECTION 1AAAA

QUARTERFINALS (Double-elimination, all games are Tuesday, May 23rd at 4 p.m.)

(8) Lakeville South vs. (1) New Prague

(5) Rochester John Marshall vs. (4) Lakeville North 

*Winners of each game face each other in the Section 1AAAA Semifinals on Thursday, May 25th at 4 p.m. at Todd Park (Austin)

(7) Owatonna vs. (2) Farmington

(6) Rochester Mayo vs. (3) Rochester Century

*Winners of each game face each other in the Section 1AAAA Semifinals on Thursday, May 25th at 4 p.m. at Todd Park (Austin)

*Section 1AAAA Semifinals, Championship  at Todd Park (Austin). Specific times and dates to be determined.


KAAL-TV

Copyright 2017 - KAAL-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Advertisement
Advertisement

Most Read Stories

Brothers in Their Nineties Celebrate Special Family Reunion

Brothers in Their Nineties Celebrate Special Family Reunion


Construction Might Affect Some Students' Commute in Albert Lea

Rushford-Peterson Schools Celebrate Opening of New Building

The Latest: No Death Penalty in Area Where Officers Killed

The Latest: Hundreds in Downtown Atlanta March to King Home

Iowa Plant Manager Wants to Convert Food Waste into Fuel

Advertisement
Advertisement
Advertisement