Advertisement

FULL GUIDE: Section 1 Wrestling Team Tournaments

FULL GUIDE: Section 1 Wrestling Team Tournaments Photo: MGN Online.

February 12, 2018 04:58 PM

SECTION 1A

First Round/Quarterfinals (All dual matches on Thursday, Feb. 15)

Advertisement

Mazeppa

(9) Wabasha-Kellogg vs. (8) St. Charles (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (1) Zumbrota-Mazeppa (7:00 p.m.)

Chatfield

(11) Triton vs. (6) Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (3) Chatfield (7:00 p.m.)

Goodhue

(10) Fillmore Central vs. (7) Dover-Eyota (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (2) Goodhue (7:00 p.m.)

Caledonia

(5) GMLOS vs. (4) Caledonia/Spring Grove (7:00 p.m.)

Semifinals(All dual matches at Mayo Civic Center on Saturday, Feb. 17)

*Winner of Mazeppa region wrestles GMLOS or Caledonia/Spring Grove (11 a.m.)

*Winner of Chatfield region wrestles winner of Goodhue region

Section 1A Championship

Saturday, Feb. 17, 1:00 p.m. (Mayo Civic Center)

SECTION 1AA

First Round/Quarterfinals (All dual matches on Thursday, Feb. 15)

Kasson

(9) Cannon Falls vs. (8) St. Thomas Academy (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (1) Kasson-Mantorville (7:00 p.m.)

Simley

(10) La Crescent vs. (7) Pine Island (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (2) Simley (7:00 p.m.)

Stewartville

(5) Lake City vs. (4) Stewartville (7:00 p.m.)

Plainview

(6) Byron vs. (3) P-E-M (7:00 p.m.)

Semifinals(All dual matches at Mayo Civic Center on Saturday, Feb. 17)

*Winner of Kasson region wrestles Lake City or Stewartville (1:00 p.m.)

*Winner of Simley region wrestles Byron or P-E-M (1:00 p.m.)

Section 1AA Championship

Saturday, Feb. 17, 3:00 p.m. (Mayo Civic Center)

SECTION 1AAA

First Round/Quarterfinals (All dual matches on Thursday, Feb. 15)

Owatonna

(9) Rochester Century vs. (8) Winona (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (1) Owatonna (7:00 p.m.)

Albert Lea

(10) Rochester John Marshall vs. (7) Austin (6:00 p.m.)

*Winner wrestles (2) Albert Lea (7:00 p.m.)

Northfield

(5) Farmington vs. (4) Northfield (7:00 p.m.)

Faribault

(6) Rochester Mayo vs. (3) Faribault (7:00 p.m.)

Semifinals(All dual matches at Mayo Civic Center on Saturday, Feb. 17)

*Winner of Owatonna region wrestles Farmington or Northfield (11 a.m.)

*Winner of Albert Lea region wrestles Faribault or Rochester Mayo (11 a.m.)

Section 1AAA Championship

Saturday, Feb. 17, 1:00 p.m. (Mayo Civic Center)


Credits

Sean Tehan

Copyright 2018 - KAAL-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Advertisement
Relay Media Amp
Advertisement

Most Read Stories

Advertisement